Zgodovina

2001

Društvo je bilo ustanovljeno 30. oktobra 2001 na pobudo Krajevne skupnosti Petrovče z namenom in ciljem pospeševati turizem v vseh njegovih pojavnih oblikah in hkrati skrbeti za lepo in urejeno bivalno okolje.

2002

Maškarada – Grajska gospoda iz Novega Celja se je s konjsko vprego odpeljala na pustni karneval v Žalec

Očiščevalna akcija V aprilu 6. in 13. sta bili izvedeni dve očiščevalni akciji v kraju. Udeležilo se je 47 krajanov in članov društva. Očiščene so bile vse javne površine v vseh vaseh in odstranjena divja odlagališča odpadkov

Postavitev mlaja V Drešinji vasi smo postavili mlaj

Cvetlična tržnica

20. aprila pred dvorcem Novo Celje. Obisk je bil kljub slabemu vremenu zadovoljiv. Obiskovalci so lahko prisostvovali predavanju o negi, vzgoji in varstvu rastlin.

Pomladni koncert Koncertne slike je bil naslov koncerta Savinjskega trobilnega kvinteta in gostov koncerta – vokalne skupine Cantemus _ KUD Žalec 24. maja v dvorcu Novo Celje. Navdušili so številne obiskovalce.

Pozdrav poletju 21. in 22. junija sta TD In GD Petrovče organizirala prireditev pozdrav poletju. V programu je sodelovalo več glasbenih skupin, s plesnimi točkami pa tudi OŠ Petrovče, OŠ Griže, TD Levec s skupino mažuretk.

Hmeljska pot Naše društvo se je aktivno vključilo tudi v program Zveze turističnih društev občine Žalec s pohodom po hmeljski poti, ki je imela start in cilj v Novem Celju.

Martinovanje 16. novembra v sodelovanju z društvom Savinjskih vinogradnikov in Kulturnim društvom Petrovče. Prireditev je imela zelo pozitiven odmev.

Adventni sejem v dvorcu Novo Celje. Opravljenega je bilo veliko fizičnega dela pri čiščenju in aranžiranju, saj so hkrati rekonstruirali tudi kapelo. Vsako nedeljo v tem času, je bila avla dvorca počiščena in aranžirana ter pripravljena za sprejem obiskovalcev. Pri tem sta se najbolj angažirala Uroš Govek ter Damjan in Brigita Pšunder.

Razstava jaslic

Sekcija TD Drešinja vas je pripravila v njihovem Gasilnem domu pravljično razstavo jaslic in otroško zabavo z obiskom Božička

2003

V tekmovanju za najlepšo hišo, kmetijo, vas smo prejeli zavidljiva mesta v občinskem tekmovanju:

2. mesto med najlepše urejenimi hišami – družina Jurjovec

1. mesto med najlepše urejenimi kmetijami – družina Gajšek

2. mesto med najlešpe urejenimi kmetijami – družina Kralj

Ostale vidnejše aktivnosti

Maškarada – sodelovanje na karnevalu v Žalcu

Očiščevalna akcija 28.3. v sodelovanju s šolo. Počistili smo divje odlagališče v Arnovskem gozdu, okolico centra Perago, okolico avtobusne postaje na Mali Pirešici, podvoz, jarke in bankine ob cesti. Sodelovalo je 49 krajanov.

Razstava pirhov v Drešinji vasi so lepo popestrili velikonočne praznike

Cvetlična tržnica V soboto 26. aprila pred dvorcem Novo Celje. Na velikonočno soboto ni najbolj uspela. Vsako gospodinjstvo je dobilo povabilo in kupon za rožco

Kresovanje na predvečer 1, maja v Dobriši vasi v sodelovanju z PGD Dobriša vas – Petrovče

Obnova brvi -Ludvikova brv čez Savinjo, ki sprehajalcem omogoča varno prečkanje reke.

Pozdrav poletju 20. in 21. junija na dvorišču in igrišču šole Petrovče. Prireditev z mnogimi glasbenimi izvajalci za mlade in »veselico« z ansamblom Oliver Twist.

Brošura Izdali smo brošuro Po poteh Krajevne skupnosti Petrovče, ki prikazuje znamenitosti našega kraja in si jih je po opisani kolesarski ali pešpoti možno ogledati. Brošura je na voljo na sedežu KS Petrovče, v baziliki ter v TIC -u v Žalcu.

Kmečka ohcet po starih šegah in navadah v deželi hmelja je bila izvedena na zaključku Hmeljske poti

Kostanjev piknik smo organizirali za vse naše člane v prijetnem okolju perišča blizu Ludvikove brvi.

Martinovanje – v sodelovanju z Društvom vinogradnikov Spodnje Savinjske doline smo 8. 11. v dvorani Hmeljarskega doma Petrovče organizirali Martinovanje z amsamblom Hlapci.

Adventni sejem že 4. po vrsti je bil organiziran skupaj z Zavodom za kulturo, šport in turizem Žalec v dvorcu Novo Celje. Poleg pestre ponudbe lepih izdelkov najrazlićžčnejših ponudnikov, je bilo vsako nedeljo poskrbljeno tudi kulturni program. Nastopili so : Otroški pevski zbor OŠ Petrovče, učenci dramske skupine OŠ Petrovče, Savinjski trobilni kvintet, APZ A capela KD Petrovče, Maruša Mirnik s kitaro in Karin Vrhnjak s flavto, ter kvintet Harminet.

Razstava jaslic v Drešinji vasi. Ponovno so se izkazali krajani Drešinje vasi in drugi z razstavo jaslic.

2004 – glej prireditve

2005

TD Petrovče je v letu 2005 sodelovalo na pustnem karnevalu v Žalcu – predstavilo prepotrebno sanacijo dvorca Novo Celje.

V aprilu je sodelovalo pri dveh očiščevalnih akcijah z osnovno šolo, ko so se čistile vse javne površine v KS, odpadki ob cestah in potokih, ter akcije v skupni organizaciji KS in društva, kjer je bilo preko 30 udeležencev, s poudarkom na čiščenju okolice dvorca in parka v Novem Celju

13. aprila je pripravila sekcija TD Petrovče Drešinja vas razstavo pirhov v tamkajšnjem Gasilnem domu.

16. aprila smo pred Hmeljarskim domom v Petrovčah izvedli cvetlično tržnico in obiskovalcem ponudili nakup cvetja, zelenjave ter dišavnic. Odzvalo se jo je veliko krajanov, ki so koristili podarjen bon za rožco.

22. aprila smo skupaj s prizadevnimi krajani Male Pirešice in Zaloške Gorice postavili mlaj, prav tako pa nekaj dni kasneje, to je 26. aprila v Drešinji vasi v soorganizaciji gasilskega društva Drešinja vas.

30. aprila je bilo v sodelovanju z gasilskim društvom Dobriša vas – Petrovče kresovanje na igrišču v Dobriši vasi ter v sodelovanju z vaško skupnostjo na Mali Pirešici.

Informacijska tabla je bila postavljena v novembru. Žal lokacije, ki jo je določila občina Žalec (desno pri vhodu na večnamenski prireditveni prostor, pred lipo) ni bilo mogoče dosledno upoštevati, ker je imela Kmetijska zadruga kot lastnik zemljišča naknadno dodatne zahteve. Ker je usklajevanje vsebine, pridobivanje lokacijske dokumentacije in sama izvedba zahtevala svoj čas, s postavitvijo nismo mogli več odlašati.. Sprememba lokacije je možna kadarkoli, če se najde ustreznejša. Društvo je po treh neuslišanih predlogih obupalo. Menimo, da bi društva morala imeti pri takih projektih od vseh sodelujočih več podpore, če že ne pomoči, ne pa da je tak projekt možno speljati z maksimalno mero potrpežljivosti in vztrajnosti posameznikov.

Z namenom, da izboljšamo urejenost našega kraja, je v juniju in septembru izvajala komisija, ki je bila imenovana na občnem zboru oglede predlaganih najlepših hiš, kmetij, obnovljenih objektov v Krajevni skupnosti Petrovče. Nagrajence vsake skupine smo razvrstili v tri kategorije in podelitev priznanj vključili v program Martinovanja. Prvo uvrščeni so prejeli tudi skromna spominska darila. Za tako obliko podelitve gre zahvala KS Petrovče, ki je finančno prispevala, da so bili vsi nagrajenci gostje Martinovanja.

27. avgusta je društvo sodelovalo pri »Pohodu po hmeljski poti«. Na startu in cilju, ki je bil v Novem Celju smo aranžirali prizorišče in nudili pohodnikom napitke in pecivo.

V oktobru so Članice TD iz Male Pirešice in Zaloške Gorice v sodelovanju s krajani pripravile prijetno druženje na kostanjevem pikniku, kjer ni manjkalo dobre pijače in jedače z živo glasbo. Vsi prisrčno vabljeni tudi naslednje leto.

12 . novembra je društvo priredilo Martinovanje v dvorani Hmeljarskega doma v Petrovčah. Udeležba je bila doslej najboljša, tudi finančno je bila prireditev pozitivna, zahvala gre ZKŠT Žalec, Petki, Mlekarni Arja vas, Savinjskim vinogradnikom (7), ki so prispevali svoja dobra vina in vsem članom društva, ki so vsak po svojih močeh in sposobnostih pomagali pri pripravi in aranžiranju dvorane in nenazadnje pri vzpostavitvi v prejšnje stanje. V prihodnje se bomo trudili, da se tiste napake, ki so bile doslej ugotovljene, odpravijo, da bo prireditev iz leta v leto bolj zanimiva zlasti v vsebinskem delu.

V novembru je društvo z mentorico in člani podmladka TD, ki deluje na Osnovni šoli Petrovče priredilo srečanje v krajevni knjižnici. Izmenjali smo izkušnje in ugotovili, kako bo potekalo naše sodelovanje v prihodnje. Izpostavili smo potrebo po izdelavi spominka in prizadevanjih za lepše in vedno urejeno okolje šole in širše v KS.

Od 27. novembra do 18. decembra je potekal v dvorcu Novo Celje adventni sejem. Bil je dobro organiziran, z lepim kulturnim programom , ki ga je pripravila Lidija Koceli iz ZKŠT Žalec, društvo pa je poskrbelo za ogrevanje prostora in ponudbo okrepčil obiskovalcem, razstavljalcem in nastopajočim.

Od 24. do 26. decembra je bila pripravljena za ogled razstava jaslic v Gasilnem domu v Drešinji vasi s prizadevnimi člani Turističnega in Gasilskega društva.

Vse leto je bila na razpolago turistična vodička, vendar ni izkazane potrebe po vodenju po naši KS.

Pred prireditvami in po njih smo urejali park v Novem Celju.

Posvetili smo skrb pridobivanju novih članov društva, kar naj bi bila naloga tudi v prihodnje.

Zgodovina

»SLOVENSKO JE BITI GASILEC!«
Prostovoljno gasilsko društvo Arja vas je v vasi edino stalno aktivno društvo. Vasi daje varnost ob požarih in ob poplavah ter skrbi tudi za družabno in kulturno življenje v kraju. Vsi pravi vaščani so bili vedno tudi arjavaški gasilci.

ZGODOVINA GASILSTVA NA PODROČJU SAVINJSKE DOLINE:

Puščajoč ob strani vrsto požarov v Celju, ki jih čitatelj lahko najde opisane npr. v Ignacija Orožna Celjski kroniki, navajam samo deloma znane deloma še neznane požare iz Savinjske doline (pri čemer grem še preko konca fevdalne dobe):

  • Dne 26. februarja 1852 je požar v Levcu uničil 39 hiš in gospodarskih poslopij, mnoge pridelke itd.
  • Drešinjo vas je zadela požarna katastrofa leta 1867, ko je zagorelo 84 hiš in gospodarskih poslopij.
  • V Petrovčah so leta 1846 pogorele vse hiše.
  • V Kasazah je strela 5. junija 1851 zanetila ogenj in uničila dvoje kmetij.
  • Gotovlje so pogorele leta 1860.
  • Braslovče je upepelil požar 1600, . aprila 1833 in 7. aprila 1855, ko je zagorelo v trgu 19 hiš in 30 gospodarskih poslopij.

Zibelka gasilstva v naši dolini pa tudi širše je stekla, ko so na Spodnjem Štajerskem leta 1878 ustanovili Prostovoljno požarno brambo Sv. Peter v Savinjski dolini, nato pa še leta 1881 Prostovoljno požarno brambo Žalec. V kroniki je zapisano, da so dovoljenje za ustanovitev društva dobili šele, ko so vlogi, napisani v slovenskem jeziku, dodali še nemški prevod. Na pobudo narodnjakov so leta 1897 ustanovili Zvezo slovenskih požarnih bramb za Spodnjo Štajersko, ki je imela sedež v Žalcu. Prvi predsednik zveze je bil Josip Širca, ki je kmalu dobil nalogo, naj po predpisih Deželne gasilske zveze v Gradcu napiše slovenski vežbovnik. »Vežbenik zaveze slovenskih požarnih bramb na spodnjem Štajerskem« je prvič izšel leta 1899, leta 1908 pa še ponatis. Rokopis je hranjen v našem gasilskem muzeju. Knjižica je sedaj prava redkost in bi jo rada hranila marsikatera knjižnica. Vežbenik je uporabljala večina društev na podeželju in le v nekaterih mestih so še poveljevali nemško, čeprav je bil uradni jezik seveda nemški. V vežbeniku so bila poleg vaj še slovenska povelja za vaje z raznimi gasilskimi orodji. V Žalcu je poveljevanje v slovenskem jeziku pri požarni brambi uveljavil že prvi predsednik Janez Ausenbichler, ki je leta 1888 uvedel slovenski jezik tudi v uradovanje, bil je namreč žalski župan. Tako ima slovensko gasilstvo pomembno vlogo pri ohranjanju slovenskega jezika in narodnega obstoja. Čeprav je naloga gasilskih društev predvsem humana pomoč ljudem v nesreči, so imela v tem prvem obdobju predvsem narodnoprebudni značaj. Zveza je vzpodbujala ustanavljanje novih gasilskih društev in je kmalu štela 63 požarnih bramb iz vse Spodnje Štajerske. Uradno je prenehala delovati leta 1904 z ustanovitvijo Zveze slovenskih gasilskih društev v Ljubljani. Toda dejansko ni prenehala delovati do prve svetovne vojne, le vključila se je v Zvezo slovenskih gasilskih društev.

NASTANEK GASILSKE ZVEZE ŽALEC

Občinska gasilska zveza Žalec je bila ustanovljena v času, ko so se ukinjali okraji in formirale občine, imenovane komune. Ustanovni občni zbor takratne Občinske gasilske zveze Žalec je bil 29.maja 1955 v mali dvorani doma Partizan v Žalcu. Navzočih je bilo 64 delegatov. V novoustanovljeni občinski zvezi je delovalo 32 prostovoljnih in 8 industrijskih društev, v njih je bilo 2660 članov. Od tega je bilo aktivnih 981 članov, 263 članic, 137 rezervnih članov, 41 častnih članov, 418 podpornih članov, 145 mladincev in 75 pionirjev. Po strokovnosti je bilo med njimi 30 gasilskih častnikov, 68 podčastnikov, 821 gasilcev, med njimi 92 gasilskih strojnikov. Svoje domove je imelo 15 društev, 10 društev je imelo gasilske garaže ali lesene ute, 7 gasilskih društev pa ni imelo svojih prostorov. V gasilski zvezi je bilo 12 gasilskih avtomobilov, 14 vprežnih voz na konjsko vprego, 34 motornih in 15 ročnih brizgaln.

V letu 1955 je bilo na območju zveze 8 požarov, od tega 3 večji, 4 manjši in en gozdni. Na požarih je posredovalo 93 gasilcev. V gasilski zvezi je bilo 7 sektorjev: Gomilsko, Petrovče, Polzela, Prebold, Šempeter, Vransko in Žalec. Največja sprememba v organiziranosti se je zgodila v letu 1999, ko je iz občine Žalec nastalo šest novih občin. Tedaj se je osem PGD in PIGD v novi občini Prebold odločilo, da ustanovijo svojo Gasilsko zvezo Prebold.

Prostovoljna gasilska in industrijska gasilska društva iz ostalih petih občin Braslovče, Polzela, Tabor, Vransko in Žalec pa so podpisala pogodbo o članstvu v enotni gasilski zvezi. Tako so preko petih občinskih poveljstev združena v Gasilski zvezi Žalec. Gasilska zveza Žalec danes združuje 3525 članic in članov v 32 prostovoljnih in 3 industrijskih gasilskih društvih. Najstarejše gasilsko društvo je PGD Šempeter, ki bo čez tri leta, to je v letu 2008 praznovalo 130 let delovanja, najmlajše društvo pa je PGD Zavrh pri Galiciji, ki je bilo ustanovljeno leta 1989.

Ker je področje Savinjske doline precej gosto naseljeno in tretjina prebivalcev živi v naseljih, je požarna ogroženost velika. Prvo poslanstvo gasilcev je varovanje in reševanje ljudi in premoženja. S svojim strokovnim delom smo vključeni v sistem varstva pred naravnimi in drugimi nesrečami. Z reformo lokalne samouprave morajo občine skrbeti tudi za požarno varnost, s tripartitno pogodbo pa so izvajanje te dejavnosti zaupale prostovoljnim gasilskim društvom in Gasilski zvezi Žalec.

Tega dejanja se vaščani že od nekdaj zavedamo, saj ima prostovoljno gasilsko društvo Arja vas že več kot 100 letno zgodovino. Društvo je ob svoji sto letnici zapisalo: Pred več kot 100 leti je bilo v Arji vasi precej s slamo kritih streh, zato se je dostikrat zgodilo, daje bilo v plamenih več objektov hkrati. Sprva so gasili s škafi vode, kasneje se nabavili malo ročno brizgalno, ki je bila shranjena v soseski baraki na mestu, kjer stoji danes gasilski dom. Požari so se vrstili, med drugim je zgorel tudi »Puncerjev marof«. In ker gašenje še ni bilo organizirano, je bil to pravi razlog za ustanovitev društva. Priprave so tekle, začeli so zbirati sredstva, tudi v vaški gostilni »Štrikar« in na pobudo Antona Puncerja je Ivana Pešca je takratni tajnik GD Žalec g.Kač leta 1902 na deželno vlado v Gradcu vložil prošnjo za ustanovitev in – odobrena je bila še istega leta. /.julija 1903 je bil ustanovni občni zbor Prostovoljne požarne brambe v Arji vasi. Člani Požarne brambe so bili udje, ki so plačevali udnino (članarino). Z zbranimi sredstvi pa so leta 1903 kupili obleke in nekaj orodja. Leta 1908 so kupili prvo ročno brizgalno, voz zanjo na konjsko vprego so izdelali mojstri Fodermaier, Zajc, Kainz in Lorber iz Žalca.

Gasilsko moštvo iz leta 1908 Nabiralnica za 1Kr iz leta 1902

Izgradili so tudi nov dom. Leta 1930 so kupili prvo motorno brizgalno. znamke Rosenbauer. Po prevzemu je bila velika veselica, ki je privabila veliko zelo ljudi.. S prispevki in darovi so kupili avtomobil Austro Daimler, ga poimenovali »London Pepi« in ga preuredili za gasilske namene. Okoliška gasilska društva niso imela vozil, zato so bili nanj še posebej ponosni. Baje so bili pri gašenju vedno med prvimi.. Društvo je zelo uspešno delovalo vse do 2.svetovne vojne, gasilci so ostali zvesti slovenstvu. V spomin padlim gasilcem so ob 50 letnici društva, na domu odkrili spominsko ploščo.

Rosenbauerca iz leta 1930 še danes deluje Gasilsko moštvo leta 1959
Gasilski dom med 2.vojno Gasilski dom danes

V povojnem času so nabavili še seno vozilo, ki pa ja bilo veliko v okvari, potem je bilo društvo vse do leta 1983 brez avtomobila. Brizgalna Rosebbauer je počasi pešala, čeprav jo društvo še čuva kot tehnično dediščino. Lata 1982 so nabavili sodobno Ziegler motorno brizgalno za člansko desetino in manjšo Tomosovo za pionirsko desetino. Jeseni 2002 so nabavili in opremili novo orodno vozilo, ki so ga garažirali v prenovljene prostore gasilskega doma.. V septembru 2003 so obeležili 100 letnoso delovanja društva z veliko parado, z vrtno veselico in izdajo brošure o stoletnem delovanju gasilskega društva. Arja vas. V letih 2006-2008 so v dom pripeljali mestni plin in uredili centralno ogrevanje, javni vodovod in nadzemni hidrant, izvedli so prizidek za priročno kuhinjo in sanitarije. Prekrili so streho z opeko s porušene Jansekovičeve gostilne in leta 2008dom ozaljšali še s podobo sv. Florjana zavetnika gasilcev. V času tega pisanja ima društvo dva gasilska častnika in 42 operativnih gasilcev.

Slavnostni pozdravni oder paradi ob 100 letnici gasilstva v vasi

Skip to content